Шта је квалитет површинске воде? Термин квалитет површинске воде се користи да би се описале физичке, хемијске и биолошке особине воде у језерима, потоцима, рекама, естуарима и заливима.
ШТА УТИЧЕ НА КВАЛИТЕТ ПОВРШИНСКЕ ВОДЕ?
Укупан квалитет неке водене масе је одређен комбинацијом четири категорије (Сл. 3-1):
- хемизам воде,
- хемизам седимента,
- физичко станиште (хабитат),
- биолошке заједнице.
Слика 3-1. Категорије које се користе за дефинисање квалитета воде.
Физички и хемијски параметри, као и биолошке заједнице које живе у неком воденом басену, су користан "алат" за одређивање укупног квалитета реке или језера. Сваку категорију би требало посматрати као делић слагалице – без свих делова слика није комплетна. Историјски гледано, хемијске особине воде су коришћене за одређивање квалитета воде. Најчешће коришћени физички индикатори квалитета воде су растворени кисеоник, температура воде, рН и специфична проводљивост. Уобичајени хемијски параметри су нутријенти, хлориди, сулфати, укупне суспендоване материје и укупне растворљиве материје. "Здравље" биолошке заједнице директно зависи не само од хемијских карактеристика и може да буде ефикасан индикатор квалитета деградираних вода и седимента, као и деградираних физичких станишта (хабитата).
Наредна поглавља укључују основне информације о изворима загађења, најчешћим полутантима, као и употребу биолошких индикатора за одређивање квалитета вода.